In memoriam Böcklina - Hugo von Hofmannsthal

In memoriam Böcklina

By Hugo von Hofmannsthal

  • Release Date: 2016-09-12
  • Genre: Poetry

Description

(Ostatnie takty symfonii, występuje Prolog, za nim dwaj dźwigają opuszczone żagwie. Jest to młodzieniec w stroju wenecjanina, w szatach żałobnych.)Muzyko, zmilknij! Oto scena moja,  I wzniosę skargę, bowiem mi przystoi!  Młodzieńcom czasu tego jego soki  Do żył spływają; ów, co ku mnie patrzy  Z cokołu, był mej duszy miłym druhem!  O, jakże zbraknie mi jego dobroci,  W czasie tym bowiem wiele jest ciemności,  I jako łabędź, stwór płynący błogo,  Z najady białych ściekających palców  Na podobieństwo pocałunku pokarm  Chwyta, tak w mrocznych chyliłem godzinach  Wargę nad jego dłońmi, by nasycić  Duszę pokarmem: był nim sen głęboki.  Twój wizerunek jeno w liść uwieńczę,  A tyś mi obraz przyozdobił świata! [...] 

Hugo von Hofmannsthal Ur. 1 lutego 1874 w Wiedniu Zm. 15 lipca 1929 w Rodaun koło Wiednia Najważniejsze dzieła: Der Tod des Tizian (Śmierć Tycjana), Erlebnis des Marschalls von Bassompierre (Przygoda marszałka von Bassompierre), Die Frau ohne Schatten (Kobieta bez cienia), Jedermann (Everyman) Austriacki pisarz, poeta i dramaturg. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o częściowo żydowskich korzeniach. Pierwsze wiersze opublikował w wieku 16 lat. Od 1892 r. studiował prawo, a następnie języki romańskie na uniwersytecie w Wiedniu. W tym czasie wydał dramat Śmierć Tycjana, potem Szaleniec i śmierć. Napisał rozprawę na temat pisarstwa Victora Hugo, ale nie obronił jej, ponieważ postanowił poświęcić się własnej twórczości. Przeżył fascynację psychoanalizą Freuda i ideami Nietzschego. Od 1909 r. współpracował z Richardem Straussem, pisząc libretta do jego oper. W 1920 r. wraz z Maksem Reinhardtem wznowił tradycję festiwalu muzyki i teatru w Salzburgu. Zmarł w swoim domu pod Wiedniem w dniu pogrzebu swojego młodszego syna, Franza, który zginął śmiercią samobójczą kilka dni wcześniej.

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

Comments