Nové ekonomické směry v konceptu vhodného párování (matchmaking) a návrzích podoby trhů (market design)
Od nositele Nobelovy ceny za ekonomii
Kdykoli se na trhu potkají dva lidé a uzavřou spolu bez donucení vzájemný obchod, mají z toho prospěch oba. A protože takovou transakcí neutrpí druzí, má z takových výměn bez zásahů státu prospěch celá společnost. Proto trhy pracují tak dobře, vysvětluje v knize Kdo dostává co – a proč její autor, americký ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Alvin E. Roth.
Je toho názoru, že ekonomové by měli být spíše inženýry, kteří pečlivě promýšlejí podobu dobře fungujících trhů a hledají možnosti, jak propojit jednotlivé tržní subjekty. Uvádí konkrétní příklady: vyhovující spárování studentů a rezidenčních programů nemocnic, vylepšení procesů, pomocí kterých získávají veřejné univerzity své budoucí studenty či pacienty propojují s vhodnými dárci orgánů. Známé jsou Rothovy aplikace ekonomické teorie na problém veřejného školství, konkrétně v New Yorku a Bostonu.
Tato kniha, která vyšla v roce 2015, vzbudila nejen v USA velkou pozornost. Je důkazem toho, že ekonomie a její aplikované obory pomáhají k bezproblémovému fungování společnosti a napomáhají spokojenosti jejích členů.
Alvin E. Roth (1951) je americký ekonom, který zabývá především teorií her a experimentální ekonomií.
Je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2012, kterou získal společně s dalším americkým ekonomem Lloydem S. Shapleyem. Oba byli oceněni za teorii tržních alokací a praktické návrhy optimální podoby trhů.