Tysiąc ubolewań - Max Jacob

Tysiąc ubolewań

By Max Jacob

  • Release Date: 2015-06-30
  • Genre: Poetry

Description

Qu­im­per od­na­la­złem, gdzie pierw­sze lat mych pięt­na­ście spę­dza­łem,  A nie od­na­la­złem mych łez.  On­gi, gdy pod­cho­dzi­łem ku przed­mie­ściom ubo­gim i bia­łym,  Pła­ka­łem, że aż mgłą za­cho­dzi­ły drze­wa.  Tym ra­zem wszyst­ko jest szpet­ne, drze­wa chu­de i kar­ło­wa­te zie­le­nie,  Cu­dzo­ziem­cem wcho­dzę po­mię­dzy ka­mie­nie,  Przy­ja­cie­le moi z Pa­ry­ża, któ­rych ko­cham, któ­rym po­dzię­kę od­da­ję  Za umie­jęt­ność pi­sa­nia ksią­żek, nisz­czą ga­je,  Gdzie in­dziej, z da­la od świer­ków chu­dych, uno­sząc myśl mo­ją smut­ną  I szczę­śli­wą, że uno­szo­na jest za­rów­no. [...] 

Max Jacob Ur. 12 lipca 1876 w Quimper Zm. 5 marca 1944 w Drancy Najważniejsze dzieła: Le Cornet ? dés (poezje prozą, 1917), La Défense de Tartufe (1919), Laboratorium centralne (1921), Le Sacrifice impérial (1929), Derniers Po?mes (1945) Francuski poeta i malarz pochodzenia żydowskiego, związany z francuską cyganerią. Pod wpływem widzenia z 1909, w którym, jak twierdził, objawił mu się Chrystus, w roku 1915 przeszedł na katolicyzm (na ojca chrzestnego wybrał przyjaciela i byłego współlokatora, Pabla Picassa). Współtwórca ruchu kubistycznego w literaturze. Jego twórczość wymyka się jasnej klasyfikacji, przewijają się w niej tak motywy symboliczne, jak i surrealistyczne i dadaistyczne; tematy religijne na równi z pastiszem i groteską. Od 1921 mieszkał, z przerwami, w Saint-Benoît-sur-Loire. W lutym 1944 został aresztowany przez Gestapo. Zmarł na zapalenie płuc w obozie przejściowym w Drancy. 

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

Comments